2021’in En Güzel ve Anlamlı Özlü Sözleri

Geceleri sokaklardayım hep gölgene rastlarım diye. O sokak senin bu sokak benim. Dalgın düşüncelerdeyim. Sen gittiğinden beri galiba ben çok yalnızım.

Ben seni susayacak kadar, ben sana susayacak kadar, ben seni beni susturacak kadar sevdim

Aşk biraz gülüş biraz tebessüm ister. Ama anladığım bir şey daha var. Aşk anlayış da ister. Anlamayan sevmez sevemez. O yüzden sevginizin hep bir anlayışı olsun.

Yanında olduğum zaman değerimi bilmezsen, değerimi bildiğin gün beni yanında bulamazsın.

Seni seviyorum tüm dünya alem duysun derler. Ben öyle demiyorum. Sevdiğimi bir yârim duysun. Çünkü o duyunca onun gülüşündeki hazine öyle güzel ki.

Benimle ömür geçer mi ki dedim. “Senle geçirmeye ömür yeter mi?” dedi. İşte buna bir ömür yetti.

Bazen derin düşüncelere dalıp nerde o eski günler diyorum. Sen gideli çok yıl oldu. Yanımdan gittin. Ama kalbimden gidemedin. Atamadım, kapatamadım o aşk defterini.

Bir DUA’mız var bir de duyanımız… Gerisi çok da mühim değil!

Senden ayrı gezen yüreğim olmadı. Senden ayrı gezen sadece beden oldu. Yüreğin içerisinde bir çift göz saklı idi. Hep de saklı kalacak. Beden eriyip bitse bu kalp sen olduğun sürece atacak.

İnsan hep bilmediğinden değil. Bazen bilmediğinden susar. Edep bilir susar, sabır bilir susar ve Saygı bilir susar.

Hasretlik zor şey, insanın yanında sevdiği olmayınca özlüyormuş. Senden gidince anladım. Bitecek diye bekliyorum. Geleceğim yanına hem de koşarcasına. Bekle beklenen gün yakındır.

Dürüst olmaktan korkma, kaybedeceğin en fazla yanlış insanlar olur.

Seni sevmenin hazzını iliklerime kadar yaşarken bu aşkın tarifini ne kelimelere dökebiliyor nede anlatabiliyorum. Kifayetsiz kalmak buymuş ben yeni yeni anlıyorum.

İnsanı farklı yapan, affettikleri, güçlü yapan sabrettikleri, kendisi yapan ise vazgeçtikleridir.

Gülmek bir insana bu kadar mı yakışır. Sen gülünce içimde açan çiçek bahçesinin tarifi yok. Hep gül gül ki ben sende tohum olup çiçek açayım.

İyiler asla kaybetmez, kaybedilir.

Şiir yazmak mesele değil, o şiiri yazdıracak bir çift göz bulmak mesele. Aradığım gözün rengi değil sözün özü. Sözünün özü olanın gözünün rengi olur.

Bir ara insanları anladığımı sandım. Sonra sandığımı anladım.

Hayat bir gün bitecek. Sayılı gün çabuk geçecek. Onun için hayatın zorluklarına boyun eğmeyin. Nasıl olsa bitecek. Dik durmayı öğrenin.

İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde ve en iyi şeyler ise hiç vazgeçmediğinde gelir.

Geçmişe takılıp kalmayın. Gelecek daha aydınlıklara aç ve açık. Bırakın karanlıkta koşmayı. Gözünüzü ileri daima ileri dikin. İşte o zaman geçmiş sizin peşinden koşamaz.

Hayat çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar sonra dersi verir.

İnsanı güçlü kılan şey affetme duygusudur. İnsandır hata yapar. Güçlü olan ise affeder. Sen güçlü olanlardan ol. İşte o zaman hayat sana hak ettiğin değeri verir.Her kalp, kendi içindeki çiçeğin kokusunu verir.

Eşsiz bir manzara gibisin. Baktıkça bakası geliyor insanın. Kar yağsa ayrı bir manzara, yağmurda ayrı bir manzara. İnsanın seni tablo yapıp duvara asası geliyor. İşte ben böyle seviyorum seni.

Yorma kendini… Bırak hayatına eşlik etmek isteyenler seninle gelsin.

Sabır insana birçok şeyi öğretir. Sabırlı olursan yiyeceğin meyvede tatlı olur.

Pişman değilim. Sadece dön bak arkana… Ne için nelerden vazgeçtin. Neler dururken neyi seçtin.

Aklıma geldikçe gülümsüyorum. Ne çabuk geçti zaman. Ne çabuk yaşlandık. Şimdi gittin benden ötelere. Beni hatıralarla başbaşa bıraktın. Kah ağlıyor kah gülüyor, sonun geleceği anı bekliyorum.

Zihin fukara olunca akıl ukala olurmuş.

Hayatın getirdiği zorluklar seni yıpratmasın. Her zorluğu bir merdiven olarak görürsen yükselişin bir o kadar hızlı olacaktır.

Yanlış bildiğin yolda; herkesle yürüyeceğine, doğru bildiğin yolda; tek başına yürü.

Bunlar sana son sözlerim. Seni çok sevdim. Kimseye bu kadar aşk beslemedim. Gidişin yıktı sanma. Yıkılmadım. Sana tek duam beddua değildir. Sende çok sevesin, sen de çok özleyesin. Sende heyecanla beklerken hüsranı göresin.

Aşk rüzgar gibidir, göremezsin ama hissedebilirsin.

Ayrılık her aşkın kaderidir derler. Doğrudur. Seversin uçar gider, Saklarsın görmesinler diye elinden koparıp alırlar. Ben bu aşkı öyle derine sakladım ki gelseler de bulamayacaklar görseler de alamayacaklar.

Bir kuş bile nasibi kadar kanat çırpar gökyüzünde.

Sana olan aşkımı kitap yapmak istedim. Sonra dedim ki uzun sözlere ne hacet. Bir tek söz onu anlatmaya yeter de artar. Benim aşkımın kitaba dönüşmüş tek hali bu sözde gizli. O sözde seni gördüğüm ilk günkü heyecanla seviyorum.

Bugünün güzel zamanları, yarının üzücü düşünceleridir.

Ben senle yaşlanmak istiyorum. Ellerimiz tutuşurken titresin istiyorum. Bir elimde baston diğer elimde senin elin olsun istiyorum. Senle hayatı doya doya yaşayıp yanımda sen varken ölmek istiyorum.

Çıplaktı sevgili ve bildiğinden gönlümü okşadığını, yalnız çın çın öten takılarını bırakmıştı üstünde.

Hayatın bir sonu var. Her son gelir senide alır beni de. Gel sevelim bu sona kadar. Gel sarılalım bu ana kadar. Ömür dediğin üç günlükken üzmeyelim ne beni ne seni.

Gözlerim kapalı, bir sonbahar akşamında. Sıcak göğsünün kokusunu içime çeker dalarım, gözlerimden mesut kıyılar geçer. Hep aynı günün ateşi vurur sularına…

Karanlıktan korkardım. Sen beni cesur ettin. Elimden tutup gel korkma deyişin. Benim ise ürkek davranışım. Özlüyorum seni, ilk günkü gibi.

Senin için ölünür ama ben senin için yaşamayacağım.

Onu görürsen ne halde olduğumu söyleme, onun için yandığımı defalarca öldüğümü söyleme. Bilmesin. Üzülür gözünden birkaç damla yaş akar gene ben kahrolurum. Söyleme, bilmesin.

Sevgi… Allah tarafından insana verilen büyük bir nimettir. Kiminin elinde heba, kiminin elinde vefa olur.
Hakkını helal et dememe bakma sen… Hayatını haram edene hak helal edilir mi hiç.

Gönül insanın goncasıdır. Gönül kırmak Allah’ın evini yıkmak gibidir. O yüzden kimsenin gönlünü ne kırın, ne de çok seviyorum seni diye incitmeye çalışın.

Uzağımda ama her gece kalbimde uyuyor.

Burada yazları sıcak geçerdi. Gittin ya bu sıcaklık yerini yağmura bıraktı. Şimdi gittiğin o yağmurda ben ıslanıyorum.

Hiç bilmediğim “O” kokunu çok özlüyorum.

Mecnun bir hikayesi Ferhat’ın bir destanı var. İşte erkekler sevince tarihe geçen bir destan çıkar. İşte bende o erkeklerden biriyim. Senle destanlaşıp senle hikayemi yazmaya geldim.

Sabır vazgeçmek değil, umudu yarına ertelemektir.

İnsanın kıymetini bilin. Karşınıza birçok kez farklı kişiler çıkar. Ama insan olan bir kere çıkar. Değer verin, sevin. İşte hayat o zaman size de güzel olacaktır.

Gönül insanın kıblesidir. Ne olur kırmayın.

2021 Özlü Sözler

Adını bir yerlere yazmak istedim. Dağa yazdım yağmur sildi. Ağaçlara yazdım rüzgar gelip götürdü. Bende kalbime yazdım. Kimse ne ulaşabildi ne de silebildi.

Sus! Zira susmakta binlerce dil, binlerce beyan vardır. Mevlana

Seni rüyamda görüyorum. Hem de her gece. Melek gibisin. Tertemiz ay parçası gibi. Ne çok seviyorum seni. Tarifi olmayan bir mutlulukla.

Geldiğin yeri unutmuşsun ama gideceğin yer sana bunu hatırlatacak.

Gözlerimi kapatamam ramak kaldı. Dünyadaki son nefeslerim. Aklımda fikrimde o var. Gelmeyecek biliyorum. Ama dünya gözü ile göresim var görmek istiyorum.

Hırs başarısızlığın son sığınağıdır.

Ağlama döner diyorlar. O da senin için yanar diyorlar. Ağladığını duysa kahrolur ölür diyorlar. Sevmek biri için yaşarken ölmek demekmiş. Gittiğin yerden dönemeyecekken dönebileceğini düşünmekmiş sevmek.

Sevgiyi kalbinde tut. Onsuz bir hayat, çiçekler öldüğünde güneşsiz bir bahçe gibidir.

Uzun bir yolda yalnızlık insanı üzer. Hayaller kurar. Eğer sevdiği var onla geçirdiği günleri düşünür. Tıpkı benim yaptığım gibi. Şu aralar nere baksam sen, Bak orda burda sen. Ya deliriyorum yada sensiz deliriyorum.

Hatırlama, Gönül Dağı’ndaki Gül kadar güzel ise Unutulmak Hüzün Dağı’ndaki diken kadar acıdır.

En güzel şarkıların içerisindeki tatlı mısra sensin. Bu aralar senin şarkılarınla yaşarken senin şarkılarınla hayallere dalıyorum. Geçmişi unutup geleceğe seninle yürüyorum.

Keşke çocukken fazla mutlu olmayıp birazını da bu zamanlara saklasaydım. Lazım oluyor arada.

En güzel şarkıların içerisindeki tatlı mısra sensin. Bu aralar senin şarkılarınla yaşarken senin şarkılarınla hayallere dalıyorum. Geçmişi unutup geleceğe seninle yürüyorum.

Gitmek sadece bir eylemdir. Unutmak ise kocaman bir devrim…

Hayatın gayesi tuhaf. Yaşa yaşa hep aynı şey, Sabah aynı akşam aynı. Tek fark senin var oluşundaki gizemin sırrı. Seni çözemedim. Çözemiyorum. Senle hayal kurup senle var olamıyorum. Galiba ne senle ne de sensiz ben yapamıyorum.

En iyi ilaç ellerindi.

Güzelliğinin tarifi yok anlatamıyorum. Ne zaman görsem seni lal olup konuşamıyorum. Bendeki yerin kalbimin baş köşesinde. Seni çok ama çok seviyorum.

Oluruna bıraktım seni; olmazların bende kaldı…

Ayrılık oldu hüzünlere daldım. Acılar kapımı çaldı. Senden tek hatıra son gidişindeki o söz kaldı. Seni sevmedim derken ki bakışın. Aklıma geldikçe kahroluyor üzülüyorum. Keşke giderken hoşça kal diyebilsen ve seni seveni bu kadar kırmasaydın.

Bugün yap ya da yarın pişman ol!

İnci tanesi gibisin. Parlak ve değerli. Seni saklasam kimsenin bulamayacağı yerlere. Kalbimi sana verdim en dünya güzeli. Seninle açtım yelkeni mutluluğa doğru.

Alnımdan öp ki oraya adın yazılsın.

İnsanın yılları yorgun olur mu? Sevmeye çalıştığın biri onu sevmediğini anlayınca yaşanmışlıklar bile yorgun oluyor muş. Sen gidince anladım.

Zengine, Nerden aldın? fakire, Nerden buldun? derler.

Bahar mevsimi gelince çiçekler açıyor. Herkes baharı bekliyor. Benim baharım sensin. Her yanıma geldiğinde içimde açan çiçekler mevsim beklemiyor. Sen benim ilk baharım ancak son baharım değilsin.

Yazıyorum ama sana değil!

Kolay değil işte, aşkı bir çırpıda silemiyorum. Sığ sularında çırpına çırpına, rüzgarına çarpıla çarpıla silmeye çalışıyorum.

Her şeyi boş verdim, boş verdiklerimin arasına hoş geldin.

İpteki düğümleri uğraşa uğraşa çözersin ama… Boğazındaki düğümleri ne yapacaksın?

Sırf seninle diğer tarafta karşılaşmamak için, helal ediyorum hakkımı.

Ceplerin de tıpkı egon gibi kabarık olsa ne yazar, için bomboş, tam takır kuru bakır olmuş.

Giderek daha çok seviyorum seni demişti. O yüzden gitti demek ki…

Kaybeden insanların yapmaya bir türlü cesaret edemedikleri şeylere cesaret eden kişiler var ya, işte onlardır gerçek kazançlılar.

Akıllı telefonmuş. Karşı taraf aptal olunca, telefon akıllı olsa bile işe yaramıyor.

Gölgesiz dımdızlak ortada kalmak istemiyorsan hangi ağaca sarıldığına iyi bak.

Otopsi istiyorum hayallerime, kurduğum düşler eceliyle ölmüş olamazlar.

Sen beni eleştirebilecek kadar kusursuz biri değilsin. Yalnızca, buna cürret edecek kadar fütursuzsun.

Manzaraya talipsen, yokuşunda yorulmayı göze alacaksın.

Sen sana vermiş olduğum değeri bir hazmet, onu hak edecek duruma gel; o zaman yeniden tanışabiliriz.

Her şey göründüğü gibi olsaydı, eline aldığın deniz suyu mavi olurdur.

Üşüyorum ben yine… Kat kat hayallerimle ısıtmaya çalışıyorum bi-çâre kalbimi.

Seni hayallerine ulaştıracak en önemli şey, cesaretindir.

Bir ülkenin en büyük sorunu ekonomik yetersizlikleri değil, içindeki insanların ahlak yetersizlikleridir.

Yarın öleceğimizi bilsek, tüm kırgınlıkları unuturuz; ama biz sonsuza kadar yaşayacakmış gibi kırıcı ve gururluyuz.

İyi gün dostları koşarken sizi pür dikkat izlerler ama düşerken göz ucuyla bile bakmazlar.

Umudunu yitirme şu hayatta bir şeyin bitişi, her zaman başka bir şeyin başlamasına sebep olmuştur.

Yaptıkların kötü sonla mı neticelendi? Öyleyse onları tecrübe hanene yaz.

Fırtınanın gücü ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez.

Affetmeyi becerebilirsen güçlüsündür, özür dilemeyi becerebilirsen cesursundur, unutmayı becerebilirsen de mutlu.

Aşkın tersi nefret değil, ilgisizlik. Sanatın tersi çirkinlik değil, ilgisizlik. İnancın tersi sapkınlık değil, ilgisizlik. Ve hayatın tersi ölüm değil, kayıtsızlıktır.

Hasret homojen kıvamdadır azizim, herkesi de aynı şekilde acıtır.

Hayatımı sadece ben değiştirebilirim. Kimse benim için yapamaz.

2021 Whatsapp Durum Sözleri 

Kimileri değerine göre fiyat biçer, kimileri her şeyin değerini fiyatıyla ölçer.

Hayat gerçekten çok basit ama biz hayatı karmaşık hale getirmek için ısrar ediyoruz.

Onu hiç tanımıyor olmanıza rağmen ondan nefret edersiniz. Çünkü o, sizin sevdiğinizi seviyordur.

Mutlu olmayı yarına bırakmak, karşıya geçmek için nehrin durmasını beklemeye benzer ve bilirsin o nehir asla durmaz.

Yanağına gözyaşların mı damladı? Bırak, silmeye uğraşma onları. Kim sebep olduysa onlara, önce onları silmekle başla.

Bazıları büyük doğar, bazıları büyüklüğü kazanır, bazılarına da büyüklük kendi gelir.

Doğru insan denk gelmiyor albayım. Ya insan yanlış çıkıyor, ya da zamanlama yanlış oluyor.

Aşk çok kısa ama unutması çok zor.

Her canlı bir yerine bir şey olduğunda acı duyar. Ancak başka birine bir şey olduğu zaman sadece insan olanlar acı duyar.

İlk görüşte de son görüşte de hep aşık kalacağım sana…

Herkesin diş fırçası vardır ama onu düzenli olarak kullananlar azdır. İşte akıl, zekâ, yetenek de bunun gibi.

Hayattaki en büyük zafer benim için hiçbir zaman düşmemekte değil, her düştüğünde ayağa kalkmakta yatar.

Seninle nasıl düzgün anlaşabileceğimi buldum: Hiç konuşmayarak.

Önce üzüntüyü kabul etmelisin. Kaybetmeden kazanmanın ne olduğunu o zaman anlayacaksın.

Başarısızlıklarına üzülme, hepsi büyük başarılara hazırlık.

Yatağımız olacak ,hafif kokuyla dolu. Divanımız olacak ,bir mezar gibi derin; bizim için açılmış, en güzel iklimlerin o garip çiçekleri süsleyecek konsolu.

Ben bu hayatta asla hiç kimseyi satmam. Çünkü insanların kimisi para etmeyecek kadar değersiz, kimisi de paha biçilemeyecek kadar kıymetli.

Sarılı gür saçlara dolu bir büyük masa, saklamaz daha çok sır üzüntülü kafamdan, bu bir ehram, bir mahzen, öylesine kocaman.

Mutlu olmak çok mu zor? Elbette hayır. Bakacaksın, anlayacaksın ve hissedeceksin. Yapman gereken sadece bu

Yavrum, sevgilim, sen tadını bir bilsen orada yaşamanın birlikte! Keyfince sevmenin ölünceye değin o sana benzeyen ülkede!

Seviyen düşüvermiş yine, yerçekiminin etkisine yenik.

Kalbim bir kuş gibi, hür ve şen şatır. Uçuyordu kanatlar gergin; halatlar gergin ve gemi kayıyordu, ışık saçan güneşin sarhoş ettiği melek, sularda ağır ağır.

Zeki insanlar hiç kimseyle yarışmazlar. Bu sayede kimse onları mağlup edemez.

Bırak da uzun, uzun, uzun zaman içime çekeyim saçlarının kokusunu, bir kaynağın sularına yüzünü daldıran bir susuz adam gibi yüzümü daldırayım içlerine, kokulu bir mendil gibi elimle sallayayım onları, sallayayım da anılar silkelensin havada.

Gönlünde sadece kötülüğe yer olan insanın ağzından iyi bir şey çıkmaz. İnsan her zaman elinde ki malzemeyi kullanır.

Bana baktın gözlerinle ıssız ufka dek. Anılardan yıkanmış gözlerinle, bana baktın saf unutuş olan gözlerinle. Bana baktın üzerinden belleğin, başıboş nakaratlar üzerinden, solmuş güller üzerinden…

Hükümdar olsaydım, senin olduğu yere saldırsaydım, gözlerini görünce gardımı düşürür, mağlup olurdum. Hiçbir zaferin vermeyeceği tatta bir mağlubiyet olurdu.

Bir kıvrımıdır giysinin bana yaşamaktan kalan, başka şeyin yeri olmadı seni buluyorum en sonunda ben…

Çok şükür karakterimiz sağlam. Arkamız değil.

Sil baştan yaşama şansım olsaydı eğer, oturup saymazdım eski yanlışlarımı. Kusursuz olmaya çalışmaz, rahat bırakırdım yüreğimi. Neşeli olurdum, geçmişte olmadığım kadar ve elbette çok daha coşkulu olurdu sevdalarım, içine de yeterince ciddiyet katardım.

Yaşadığın, ayak bastığın o şehir çok şanslı. Belki de gözlerini gökyüzü zanneden martılar bile vardır.

Sanki ellerindeymiş gibi mutluluğun ve hüzün dolu belirsiz bir yarının anahtarları. Hem sevmiyorum, hem de sevmiyorum seni. Sevgimin iki canı var seni sevmeye. Bu yüzden sevmezken seviyorum seni ve bu yüzden severken seviyorum seni.

Yüzümüzün ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun gözyaşlarımızın rengi aynıdır

Gözlerinde iki çılgın ağaç gördüm, gülüşten, esintiden, altından iki ağaç. Kımıldanıp duruyorlardı, istemedim. Sana hiçbir şey söylemek istemedim.

Sükunet en güzel huzudur.

Gün sonu sen sevinçle dönersin ya evine, yıkanır arınır çıkarsın ya banyodan, ben de aynı sevinçle dönerim sana; sana doğru koşarım evime döner gibi…

Sen artık benim en sevdiğim manzara değil, herkesin izleyebileceği bir kıyısın.

Herkesi sev, birilerine güven, kimseye yanlış yapma

Büyüklenmek nasıl bir küçülmektir öyle! Yukarı kaldır kafanı bir bak; ağaç ne kadar yüksek olursa olsun, yaprakların kaderidir yere düşmek.

Sebeplerimi hatırlamadan sonuçlarını hatırlamak epey zor.

Uzak kalmanın hüznü içime sığmıyor. Ama bana gelmeyen insana gidemiyorum da.

Dağınık bir masa dağınık bir zihnin işaretidir diyorlar. Peki o zaman boş masa neyi işareti.

Severken sizden vazgeçmiş bir insanı, hiçbir şeyle korkutamazsınız.

İnsan, aslında ne olduğunu reddeden tek varlıktır.

Öperken kokunu içime çekmişliğim vardı o yüzdendir burnumda tütmen.

İki şey sonsuzdur. Evren ve insanın aptallığı. Ve bilin ki ben evrenden emin değilim

Gökyüzünden okyanus dahi düşse aramızdan su geçmemeli.

Hayatınızı kucaklayın, nimetlerinizi sayın ve sahip olmadığınız şeyler hakkında şikayet etmeyin.

Bir kişinin tek bir yalanını yakaladığında, her doğrusunu sorgulamaya başlarsın.

Biz, aradığımız şeyiz. O, her zaman orada ve eğer ona vakit ayırırsak kendisini bize bilinir kılar.

Başladığın cümleyi sonlandıramaz virgüllerle uğraşırsan, noktayı koyan başkası olur!

Unutma, sabır sadece bekleme becerisi değildir, beklerken doğru davranış sergileme yeteneğidir.

Yarı yolda bırakılanlar yarı yolda bırakmazlar.

En küçük inanç tohumu, mutluluğun en büyük meyvesinden daha iyidir.

Ben o öfkeyle dünyayı oynatırdım ama eve gittim. İşte büyümek diye buna deniyor.

Hayatta sadece bir kere aşık olduğumuzu söylerler ama bu doğru olamaz. Sana her baktığımda, yeniden aşık oluyorum

Benim olsunlarım vardı, onun olmazları. Benim hadi deyişlerim vardı, onun dur bir sabret deyişleri. Hayat tempomuz farklıydı; ben hayatı hiç zamanım kalmamış gibi panikle yaşardım, o ise sanki sonsuzmuşçasına erteleyerek.

Sen birazcık huzur aradığımda gitmekten en çok hoşlandığım yersin

İnsanoğlu mutluluğu hep uzaklarda arar, hâlbuki mutluluk hep ayağının dibindedir, göremez. Bizde olmadığını düşündüğümüz tüm güzel şeyleri, hep uzakta ararız.

Gerçek benliğimizin en derin kapasitelerini yerine getirmemizi sağlayan seçimleri yapmalıyız.

Mevsimler suçsuz, yokluğun buz gibi.

Olmak istediğim yerde olmayabilirim; ama Tanrı’ya şükür, eskiden olduğum yerde değilim.

İşimiz Rab’be kaldı ise, oldu bil.

Yalnız kalma özgürlüğü sarhoş edicidir.

Sana yazdığım satırlardan hiç yorulmadım ama en azından birinden de haberin olsaydı.

İki tür fakir insan vardır. Birlikte fakir olanlar ve yalnız fakir olanlar. Birincisi gerçek fakir diğerleri ise şanssız insanlardır.

Medeniyet egonun gelişimi değil, düşünce ve eğitimin gelişmesi demektir.

Değişim ebedi, ölümsüzlük kalıcıdır.

Dünyadaki en bilgili insan en alim insan değildir. Önemli olan bilginin hangi amaçlarla ve ne doğrultuda kullanıldığıdır.

Yalnızsın, eğer kendin için orada değilsen.

Mutluluğu herkes ile paylaşman mümkün fakat üzüntüyü paylaştığın kişiler özeldir.

İnanç, parçalanmış bir dünyanın ışığa çıkacağı güçtür.

Gönlünü defter eylersen eğer; yazıp çizen de yırtıp atan da çok olur.

Bilgide, inanmak isteyenler için yeterli ışık, kör olmak isteyenler için yeterli gölge vardır.

Bazen her şey üstüne geliyordur, birden fark edersin ki aslında yanlış yolda olan senmişsin.

Birileri tarafından derinden sevilmek size güç verirken, birisini derinden sevmek size cesaret verir.

Milyarlarca galaksi içinde bulunan, trilyonlarca yıldızın içinde sadece denizde ki kum tanesi kadarsın. Varlığından kâinatın çoğunun haberi yoktu, yokluğundan da olmayacak. O yüzden hayatın tadını çıkarmaya bak.

Duygu ile boyanmış her portre bakıcının değil, sanatçının portresidir.

Soğumak diyorum albayım, bir anlık eylem.

Ölüm hayattaki en büyük kayıp değildir. En büyük kayıp, biz yaşarken içimizde ölen şeydir.

Melek olsa kıyamet gününde yüzüne bakmayacağım insanlar var.

Mükemmel olmadığımı biliyorum ve mükemmel olmak için yaşayamam. Parmaklarınızla beni göstermeye başlamadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olun!

Her elini sıkanla dost, her canını sıkanla düşman olunmaz.

Hayat bir kitap ve henüz okumadığım binlerce sayfa var.

İnsanın gönlü boşuna yanmaz yiğidim. Ya geleceğe dair yaşamak istedikleri vardır ya da geçmişte kalan yaşanmışlıklar.

Yarın ölecekmişsin gibi yaşa. Sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğren.

Bazılarının derinliği sularının bulanıklığından kaynaklanır. Aldanmayın!

Mutluluğun nelerden oluştuğunu aramaya devam ederseniz asla mutlu olmayacaksınız. Hayatın anlamını arıyorsanız, asla yaşamayacaksınız.

Ara sıra aynaya bakması gerekir insanın; güzel miyim sorusunu değil insan mıyım sorusunu sormalı.

Bir insanın bu dünyada gerçekten mutlu olması için sadece üç şeye ihtiyacı olduğunu söylerler: sevecek biri, yapacak bir şeyler ve umut edecek bir şeyler.

İnsan aklının alamayacağı kadar tehlikeli oyunlar var bu hayatta. Kimi kolunu, kimi bacağını, kimi gözünü kimi insanlığını kaybediyor.

Ortada ikimize ait bir hikaye var ve bu hikayede ben şairim sen şiirsin.

Eğer bir tünele giriyorsanız, karşılaşabileceğiniz sonuçlara hazır olmanız gerekir. Tünelin sonundan size doğru yaklaşan ışık umudun değil bir kamyonun farı olabilir.

Dün gülümsüyordum, bugün gülümsüyorum ve yarın gülümseyeceğim. Basitçe çünkü hayat hiçbir şey için ağlamak için çok kısa.

Çalışmak sizden 3 büyük şeyi uzaklaştırır. Can sıkıntısını, kötü alışkanlıkları, fakirliği!

Gerçek aşk için zaman diye bir şey yoktur. Yanlışlıkla, kalp atışıyla, tek yanıp sönen, zonklayan bir anda gerçekleşir.

Sevdiği ben değilim. Size bunun acısını anlatamam.

Tek bir istediğim var… Sonsuza dek seveceğim birine ulaşmak sadece ellerimle değil kalbimle de ona dokunmak…

Koştuğumda yanımda olanlar değil, düştüğümde kaldıranlar dostumdur!

Yorgun ve bitkin haldeyim. Odanın hali perişan ben perişan. Kimse yok işime karışan.

Bildiğim bir geçmişe dönmektense, bilmediğim bir geleceğe yürürüm.

Sevmek kadar sevilmekte bir acının yara bandıdır ama gerçekten sevmek yar değil yardan yara almaktır.

Canımı yaka yaka, boğazımdaki düğümleri yutkundum.

O günlerden bir rüzgar eser ümitlerin seni terk eder senden o bakışları gizler, kapkaranlık bir keder.

Üst dudağın gökyüzüm, alt dudağın yeryüzüm olsun. En sevdiğin ad olayım arasında.

Hayat bir nefestir aldığın kadar, hayat bir kafestir kaldığın kadar, hayat bir hevestir daldığın kadar.

Seni gösterip. “Bakın! Bu da benim hayattaki tek limanım!” demek istiyorum.

Vazgeçtim gözlerinden, vazgeçtim sözlerinden, bir ah de yeter.

Hangi yaşta ölürsek ölelim tamamlanmayan cümlelerimiz olacak. 

Sessizce kimsesizce gönderdim dudaklarımı. Seni bağrıma değil, bağrımı ve başımı ayağının altına bastım.

Eski sen olsan ördüğüm bütün duvarları ellerimle yıkardım. Ama yeni sen buna değmezsin.

Gözüm toprak olacak ama gönlüm daima aşk kokacak.

Sevilmeyi beklemek için severseniz, bunun adı ticaret, karşılık beklemeksizin fedakârca severseniz, bunun adı gerçek sevgidir.

Yapılacak yığınla hata varken, biz hep aynı hatayı tekrar tekrar yaparız.

Gülün; dünyadaki en samimi devrimdir gülümsemek. Gülümseyen insanlara gülün, somurtan insanlara gülün, ağlayanlara yaklaşarak tebessüm edin. Bu dünyanın en güzel duygusu içten gelen bir gülümsemeye şahit olmak. Ölüm gerçek, gülün!

Zaman geçtikçe daha iyi anlıyorsun. Hiçbir şeyi eskisi kadar sevemediğini!

Yaşamı anlamlı kılan sadece hayatta kalmak değil, başkalarının da hayatlarına dokunmak, onları yaşatmaktır.

Sen beni yanlış anladın. Unutamadım değil unutmadım. Bilerek ve isteyerek!

İnsan masum doğar ve büyüdükçe kirlenir, her ortamda farklı maskeler takmaya başlar, kendini korumak veya çıkar elde etmek için. Ama maske ile yaşanan bir hayat ancak sahte ve geçici mutluluklar getirir.

Birçok kişinin hayali olursun gidip gerçeği olmak istersin, o da hayal olur.

Aradaki mesafe yollarda değildir. Sadece iki kalp arasındadır.

Allah’ım bize halden anlayanı gönder, hal bilmezlere yetecek sözümüz kalmadı.

Seni üzmek istemiyorum diyenler, genelde sizi en çok üzenler ve hayatınızın ortasına “bırakıp” gidenlerdir.

Üzülme, en azından herkesle hayal kuramaman gerektiğini öğrendim!

Hayatının anlamını arayan bir insan için zaman en gerekli olgudur. Çünkü hayat yaşadığımız her anda gizlidir ve anlam arayışımız ölene kadar devam eder.

Yürüdüğün yollardan geçebilirsin bir daha fakat anılardan, Asla!

Gitmek istediğim herhangi bir kent yok. Ama nefes almak istediğim yer bu kent de değil.

Sevmek, hesap işi değil, sevmek güvenmekti ve ait olmaktı. Eskidendi.

Ne bir sαvcı kαlırdı ne bir yαsα. Şu insαnoğIu, önce 1 kendini yargılαsα!

Senin içinde ben bitmiş olsaydım, benim içimde sen yaşıyor olmazdın.

İnsan kaç yaşına gelirse gelsin, içinde ki çocuğu öldürmemeli. İçimizde ki çocuk, saflığı ve iyiliği temsil eder, o ölürse geriye sadece saf kötülük kalır.

Unutma! Senin küle çevirdiğin kalbe, bir başkası üfleyerek can verir.

Bazen var’ı anlarsınız, yok ile…

Sabır; yüzünü ekşitmeden acıyı yudumlamaktır.

Aşk bir kelimeden ibarettir, ta ki ona anlam yükleyen biri gelene kadar.

Hayatın değeri, uzun yaşanmasında değil, iyi yaşanmasındadır. Doyasıya yaşamak, yılların çokluğuna değil, sizin coşkunuza bağlıdır.

Her alışkanlık elimizi daha becerikli, aklımızı ise daha beceriksiz hale sokar. 

Hani derler ya Bir konuşursam derinden, yer oynar yerinden. Ben onlardan değilim, Konuşursam derinden, kimse kalkamaz yerinden

Herkesin bir intihar hayali vardı. Ben seni sevmeyi seçmiştim.

Düşlerim vardı görmekten korktuğum, hislerim vardı söylemekten korktuğum, şiirlerim vardı yazmaktan korktuğum, şimdi sen varsın kaybetmekten korktuğum.

Bu hep böyleydi. İyi insanlar yanlış duraklarda bile güzel günler beklerken, kötü insanlar doğru durakta bile kıymet bilmediler.

Gerçeği, insanların ölçüsü ile değil; insanları gerçeğin ölçüsü ile tanı.

Bir şeye sahip olmak ne kadar meşakkatli ve zor ise, onu kaybetmek o kadar kolay ve acı vericidir.

Yalan zeka işidir, dürüstlük ise cesaret. Eğer zekan yetmiyorsa yaIan söylemeye, cesaretini kullanıp dürüst olmayı bir dene.

Öyle bir insan olmalısın ki, başına ne gelirse gelsin, omurgalı davranmaktan vazgeçmemelisin. Omurgası olmayan bir insanın, tek hücreli canlılardan farkı yoktur.

Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım.

Çalışıp kazanarak alınmayan ne varsa hep içinizde ukte kalacak. Ömür boyu sevilmenin verdiği huzuru arayacaksanız! Ömür boyu ne kadar çaba harcarsanız harcayın sevilmeyeceksiniz!

Aşk dudaktan çıkan bir kelime değil, gözlerden akan yaştır. Maksat bir sevgili uğruna ölmek değil, uğrunda ölünecek bir sevgili bulmaktır.

Bazı kelimeler diyorum, bazı insanların duyması için fazla güzel. Boş yere harcamayın.

Emeksiz zengin olanın, kitapsız bilgin olanın, sermayesi din olanın, rehberi şeytan olmuştur.

Ne zamanki sıkı sıkı tutunduğun o koltuk kenarlarını bırakıp, cesaretle tutunmadan bir adım atıyorsun; işte o zaman yürüyorsun. İşte o zaman büyüyorsun!

Yaşam, çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar, sonra ders verir.

Alışıyorsunuz zamanla her şeye ama asla bitmiyor.

Bir erkeğin yumruğundan daha serttir bir kadının son sözü: Çünkü biri dişlerini döker, diğeri düşlerini.

Ne istediğin ile ne yapabileceğin arasındaki farkı ancak kendinden vazgeçtiğinde kapatabilirsin.

Denildiği kadar okumayan bir toplum değiliz. Erkekler bildiğini okuyor, kadınlarda onların canına okuyor.

Dünyayı değiştirmek istiyorsan, ilk değişimi kendinden başlatmalısın. Kendini değiştiremeyen kişi, hiçbir şeyi değiştiremez.

Arkadaşlık kuvvetli bir bağdır. Paraya ihtiyaç olunca başvurulmazsa, ömür boyu sürer.

Herkes saf ve iyi doğar, önemli olan hayatın tüm kötülüklerine rağmen, iyi olma mücadelesi sergileyebilmektir.

Sen çare arıyorken o bahane arıyorsa, aranacak bir şey kalmamıştır!

Beden güzelliğine verdiğiniz önemi gönül güzelliğine verseydin, gönlü güzel insanları bu kadar üzmez idiniz.

Patronuma; Yeni arabanız çok güzel. dedim. O da bana; Eğer kendine hedefler koyar, çok çalışır ve işini iyi yaparsan öbür sene daha iyisini alabilirim. dedi.

Affetmek en büyük erdemdir, affedin. Geçmişinizi kurtaramasanız da geleceğinizin önünü açmış olursunuz.

Herkesin hayatta bir kez bir mucize yaşamak hakkı olduğunа inanıyorum. Bеnim payıma düşen mucize de sensin sevgilim.

Başımıza gelen kötü şeylere kızar ve isyan ederiz. Hâlbuki bu kötü olaylar, savunma mekanizmamızı güçlendirip hayatın zorlukları karşısında kendimizi daha iyi korumamıza neden olur.

Bana kimse sen gibi baktı mı bilmem, ama ben kimseye sana baktığım gibi bakmadım…!

Her şey bitmiş ya da her şey yeniden başlamış.. Çok da bir önemi yok artık. Çoğum gitmiş, azım kalmış..

Biz birbirimizin hayatına giremeyen, çıkmayı da beceremeyen iki kişiyiz sadece…

Dışarıdan evinize geldiğinizde anahtarı aramak yerine zile basabiliyorsanız, dünyanın en şanslı insanlarından birisiniz demektir.

Aşk; tam anlamıyla seni gördüğüm anda ya da sesini duyduğumda kalp atışımın sanki yanımdan atlılar geçiyormuş gibi atmasıydı…

Dünyanın sadece kendi etrafında döndüğünü düşünen insanlar, aslında kibir zehrinin girdabında döndüklerinin farkında değillerdir.

Okyаnuslа, gökyüzü gibiydik biz sеninlе. İkimizdе mаviydik, birliktе gibiydik. Aslındа hiç birlеşmеmiştik…

Bazen sevgi  her şeyin de üstesinden gelmez. Anlayış, saygı ve sadakat daha ağır basıyor bazen.

Sen benim hiç bıkmadan saatlerce seyre daldığım, tövbe tutmayan en tutkulu sevdamsın.

Yaşamaya geç kaldığın hayat, asla bir hayat değildir. Sil her şeyi ve yeniden bir yol çiz kendine.

Birinin gözlerine bakmak, onun rüyalarına girmeyi göze almak demektir. Sevmeye kabiliyetin yoksa eğer sevmeyeceksin.

Kendimi aradığım ne varsa, sende fazlasıyla buldum. Tamamlanmayı, bir insanın yarısı olmayı sende öğrendim.

Aşk aşığı şair eder, zencir eder, katı taşı mum eder.

Varla yok arası bulutlar bana göre değildi. Ya şimşekler çaktı, ya da güneşler açtı ruhumda.

‘Aynı günde dört mevsime şahit olmak gibi bir şey bu. Önce özlüyor, sonra ağlıyor, akşamları küsüyor, geceleri çok seviyorum

Sonra sen çok şanslı bir insan olarak görüneceksin insanların gözünde. Onlar ise asla o aşamaya gelene kadar nelerle savaştığını bilemeyecekler!

Ben utangaç bir kalbi taşırım geceden. Ben sana aşık olduğumu, ölsem söyleyemem.’

Ömrünüz bitene kadar sevin, menfaatiniz bitene kadar değil.

Aşk; bir bakıma sobaya dokunmak gibidir. Bir defa yanarsın, izi kalır. Sonra bir daha dokunamazsın sadece yanına yaklaşırsın.

Yamuk ağaçtan düz baston çıkarmak öyle kolay değil. Bu yüzden insan ilk önce söylediklerinin arkasında durmalı. Tutamayacağı sözlerle ne başkasını ne kendini kandırmalı.

Öyle bir zamanda gel ki, vazgeçmek mümkün olmasın.

Tahammülünüzün kalmadığı insanı silerken sadece kendinizi düşünürsünüz.

Evleniriz belki bir gün, belki çocuklarımız olur. Bana benzer şair olur, sana benzer şiir olur.

Bazıları yüreğinizin büyüklüğü karşısında ezilir. Vefa gösterip de yüceltmeyin!

Her zaman bazı insanları, bazı insanları da her zaman kandırabilirsin, ama her zaman her insanı kandıramazsın.

Hayatta çok net bir bilgi vardır kadınlar hakkında. Bir kadının aklındakini yapmasını sadece erteleyebilirsin asla engelleyemezsin

Cennet bize aşık bir adamla sabır verir.

Ve gün gelir avuç açarak istediğiniz ne varsa ellerinizin içinde bulursunuz. İnanın. İnanmaktan vazgeçmeyin!

Rotanızı, geçen her geminin ışığıyla değil yıldızlara göre ayarlayın.

İnsan beyni her zaman mükemmel bir çiftçi. Durmadan her şeyi ekip biçiyor. Sonunda ise her şeyi anlıyorsun. Anlamak… Anlamak çok tehlikeli bir şey.

Bazen evlenmeyi düşündüm ve sonra tekrar düşündüm.

Sonra ne olacaksa olsun ya deyip aklındaki her şeyi salıyorsun. Mutluluk ise tam bu noktada başlıyor. En cesur hareketin oluyor. Sonra ise senin için hiçbir şey bırakılamaz olmuyor açıkçası.

Kalbinin kaderi senin seçimin ve başkasının oy kullanmaması

Karşındaki tepeye konan kuşları görüyorsun, uçup gittiler. Tepeye bir daha bak, o tepede ne bir eksilme ne de bir fazlalık var.

Hiç kimse izlemiyormuş gibi dans et, asla kırılmayacaksın gibi sev, dinleyen kimse yokmuş gibi söyle ve yeryüzündeki cennet gibi yaşa…

Aşkı öğrenmekle vakit kaybetme! Yalnızlığı iyice tanı ve onu öğren. Çünkü hayatının büyük bir kısmında yalnızlığına gereksinim duyacaksın.

Bir kadının güzelliği gözlerinde görülmeli, çünkü bu kalbe açılan, sevginin yaşadığı yer.

Bir süre sonra değiştiğimi iddia ettiler ama ben sadece kimin ne olduğunu görmeye başlamıştım.

Yaşanılan çağın kendi anlamlarından oluşan bir dili vardır ki, her dil ona uymak zorundadır.

Bir yol düşüyorsun önce. Ama ne başındasın bu yolun ne de sonunda. Üstünde bile değilsin hatta ama içinden çıkamıyorsun.

Bir insan hayranlık duyup sevebildiği sürece sonsuza kadar genç demektir.

Başkasının acılarını anlamayan kişiler de empati olmaz, empati sahibi olan kişiler asla başkalarının canını yakmaz.

Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılsa yalnızlık olmaz.

Hayatımda olup biten ne varsa, uğruna hep ben çaba harcamışım meğer. Sadece benim çabamla olan her şeye helal olsun ama yorulup da vazgeçtiğim her ne varsa, iyi ki olmamış!

Kurnaz insanlar, okumayı küçümserler, basit insanlar ona hayran olurlar, akıllı insanlar ise ondan faydalanırlar.

İnsan bir kere yalnız kalmaya görsün hemen alışıyor yalnızlığa. Yolun sonunda kimseye ihtiyacı olmayan, güçlü ama hissiz bir insana dönüşüyorsunuz.

Başarı istediğini elde etmek, mutluluk ise elde ettiğini sevmektir.

İnsanlar böyledir. Bir yanlışının bin doğrunu götürmesine izin verir ve seni bir daha tanımazlar. Buna nankörlük de diyemezler üstelik.

Don Kişot olmak için yola çıkan pek çok insan evine Sanco Panco olarak döndü.

Ben düştüğüm her çukurdan kendim çıktım, simdi kimseye eyvallahım yoksa en zor zamanımda elimi tutan olmamasındandır.

Kağıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır.

Gelişin tüm kurumuş dallarıma arıların konması gibiydi. Umudun başkentiydi gözlerin.

Mutluluk, elin erişebileceği çiçeklerden bir demet yapma sanatıdır.

Bir insan ölmek istiyorsa, ona hayat veremezsiniz. Uğraşmayın boş yere.

Karşılaştığım herkes en az bir konuda benden daha yetenekli, öyle ki her insandan öğreneceğim bir şey var.

Hayatta en kahpe insan, kendisine yapılan iyiliklere karşılık kötülük eden nankör insanlardır.

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır.

Sana söyleyecek ağır sözlerim var elbet, ama dudaklarım senin kalbin kadar vicdansız değil.

Eğitimin kökleri acı fakat meyveleri tatlıdır.

Bazen seçimlerin en iyisi vazgeçmek oluyor.

Kitaplar kaybolmuş kafaların anıtlarıdır.

Herkesten önce kendine güvenmeli bir insan. Başkalarına güvenip yola çıkanlar, yarı yolda ışıksız kalırlar.

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, yine de yaşarsın.

Asıl cehennem yüreğinizde sevginin bittiği yerde başlar.

Yılların, bana öğrettiği şeylerden biri de bu oldu; Mutluluğu yakalamışsan, sorgulama.

Bir gün hayatım tersine dönse de, burnumda tütenler bitse burnumun dibinde. Olmaz mı?

Kaplumbağaya dikkat et! Ancak kafasını çıkarıp risk aldığında ilerleyebilir.

İnsanların ne istediklerini anlayabilmek için, hayallerine bakmak gerekir. Zira hayalleri olmayan insanların ne istedikleri belli değildir.

İnsan beklentisi kadar mutludur. Formül: Sıfır beklenti, sonsuz mutluluk.

İnsan binlerce yaratılan canlı içerisinde, egosu için öldüren tek varlıktır. İnsan dışında ki tüm canlılar, sadece doğaları gereği hayatta kalabilmek için öldürürler.

Birini çok sevdiğinizde, o size bin kere de yalan söylese, yine herkesten çok ona inanmak istersiniz.

Düşün ki tüm hayatın boyunca kafesin içinde yaşamışsın. Sonra bırakmışlar seni özgürsün, dilediğin gibi uçabilirsin. Ama gel gör ki kanatların güçsüz.

Kaybettiğimiz şeyler eninde sonunda bize geri döner. Bazen umduğumuz gibi olmasa da…

Aklın yarda ise gözün yerde olacak!

Ailesiyle vakit geçirmeyen bir erkek, asla gerçek bir erkek olamaz.

Bir insanın nasıl güldüğünden o insanın nasıl bir karaktere sahip olduğunu anlayacak kadar iyi bir gözlemci misin? Hiç tanımadığınız insanlar, sizi hiç tanımadığınız mutluluklara götürebilir.

Beni öldürmeyen her şey beni güçlendirir.

Uçmayı seviyor isen düşmeyi de göze alacaksın. Korkarak yaşadığında yalnızca hayatı seyredersin.

Hayat avucundaki su gibidir; sen tutmaya çalıştıkça o akıp gider.

En Güzel 2021 Yıl Dönümü Sözleri

Gün bitti. Gülüşün üç gün gitmedi gözümün önünden.

Ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim.

Seven insan iki eli kanda bile olsa yine gelir, bahaneler üretmez

Var mı Allah’tan yukarı, kabirden aşağı? Toparlan ruhum gidiyoruz sen yukarı, ben aşağı.

İnsanlar sevmeyi kol kola olmak zannediyor.

Dağınık bir masa dağınık bir aklın işareti ise, o zaman boş bir masa neyin işaretidir?

Önceleri hakli olduğumu düşündüğümde karşımda ki anlayana kadar anlatırdım, artık yoruldum haklı olduğumu anladığım an susuyorum.

Kendini yanlış hikayede bulursan ayrıl.

Boğazına kadar dolusun ama hala içine atıyorsun. Öyle ki nefes alacak yerin kalmamış..

Hayat gerçekten basit, ama karmaşık hale getirmek için ısrar ediyoruz.

Şu dünyadaki en büyük jüri el âlemdir.

Sevginin gücünün, gücün sevgisini geçersiz kıldığı gün, dünya barışı bilir.

Sanki seni tanımadan önce sadece var olmuşum hayatta. Seni tanıdıktan sonra yaşadığımı anladım.

İnsanların yollarını kaybettiklerinde daha hızlı koşmaları ironik bir alışkanlıktır.

Kan bağının bir anlamı kalmıyor, canı gönülden bağlı değilsen eğer.

Politikaya katılmayı reddetmenin cezalarından biri, aşağılıklar tarafından yönetilmendir.

Her şeyi açıklığa kavuşturmak mı istiyorsun? Yalnızca bir sözcük bütün her şeyi açıklayacaktır, niye söylemeye cesaretin yok?

Alkışı en sessiz karşılayan, alkışı hak etmiş demektir.

Kendi içinde ki boşlukları doldurmadan, eksiklikleri ve kusurları ile yüzleşmeden sevmeye çalışan insan, başkalarının hayatı için sadece hayal kırıklığı olur.

Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır.

Namımız dost ellerinde yürür, sevgimiz yarin yüreğinde büyür.

Aptalın sevgisi, ayının sevgisidir; kini sevgidir, sevgisi kindir.

Biliyorum kolay değil beni anlamak. Ama sizi anlamak inanın çok daha zor.

Ayakta ölmek, diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Biz hiç kimseyi yarı yolda bırakmadık, onlar ilk durakta kendileri indiler.

Küçük şeylere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

Biri hakkında ileri geri konuşmadan önce iyi düşünün. Çünkü bulaştıracağınız çamur önce sizin ellerinizde olacak.

Hayatınızın kalitesini hayatınızdaki insanların kalitesi belirler.

Hatasını kabul etmeyen insan kadar kedine zarar veren başka kimse yoktur. Kısacık hayatı, doğru bildiği yanlışları yaşayarak, zaman kaybı ile hatalar ile dolu geçer.

Hakları ve zevkleri ellerinden alınan gençler, onların yerine daha gizli ve tehlikeli olanlarını koyar.

Kendini özel hissettiğin ne varsa bir gün son bulacak. Öleceksin ve hayat kaldığı yerden devam edecek. Ne kadar üzücü değil mi?

Peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün hayaller gerçek olabilir!

Başka kişilerin sizin hakkınızda ne düşündüklerini niye bu kadar umursuyorsunuz? Ben bunları umursamayarak yaşamımı beş yıl daha uzatmayı başardım

Başarı, istediğini elde etmek, mutluluk ise, elde ettiğini sevmektir.

Ne kadar çok yenilirsen yenil, en büyük yenilginden sonra nasıl ayağa kalkabildiğindir önemli olan.

Gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenince, diğerleri de yanlış gider.

Yaşadığın yeri cennet yapmaktır önemli olan; yaşadığın yeri cennet yapamıyorsan, kaçtığın her yer cehenneme döner velhasıl kelam.

Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır.

Bir süre sonra her şeye alışmış gibi hissediyorsunuz. Tükenmiş olmanın sonucu bu. Yorulmuşluğun bedeli. Ne yazık ki…

Dünyanın gerçek gizemi görünmeyende değil, görünendedir.

Düşünceler adeta birer çiçek gibidir, şafak vakti toplanan çiçekler en uzun süre taze kalanlardır. Çiçeğin dalında güzel olduğunu düşünenlerse, bu dünyada rastlanmayacak kadar saf kalmayı başaranlardır.

Aşk Hafta beş Lira ile geçinemez.

Yaşamak, ölmekten daha zor, öyleyse sizin için ölenleri değil, yaşayanları daha çok sevin.

Mutluluğu tatmanın tek çaresi, onu paylaşmaktır.

Sadece durup bakışın, tüm dünya manzaralarıyla ölesiye yarışır.

Daha fazla özlü söz görmek için buraya tıklayın.

Kalbin içinde iman ve sevgi olduktan sonra korkmayın o kalbi sevin. Bir erkeğin merhameti kalbinde yatar.

Dertsiz dua soğuktur. Dertliyken yapılan dua gönülden kopar.

Çok tuhaftır; bazı insanlar yağmurun kokusunu ve bilhassa kendisini hissedebiliyorken bazıları sadece ıslanır.

İyiyi ara, doğruyu ara, güzeli ara fakat kusuru arama.

Hem kötü, hem iyi insan yoktur. Ya iyi insansındır ya da kötü. İyiliğin olduğu yerde kötülük, kötülüğün olduğu yerde iyilik yaşayamaz.

Eğriyi kendinde arayan doğruyu kalbinde bulur.

Sanki bir fotoğrafın iki karakteriydik ve o fotoğrafı biri ortadan ayırmıştı. Şimdi diğer yarısını özlemiş bir fotoğrafım hayatta.

Gerek yok her sözü laf ile beyana. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana.

Eğer açlıktan ölmek üzere olan yardıma muhtaç bir hayvana sahip çıkar ve onu beslerseniz size asla saldırmaz. Sizi koruyabilmek için canını ortaya koyar. İnsan ve hayvan arasındaki fark budur.

Anlaşılmak gibi bir derdimiz vardı. Ne zaman ki kendimizi anlatamadığımızı Fark ettik. İşte o vakit susmalar Dostumuz oldu.

Şimdi çağırsan beni. Yine koşarak gelirim, nefes nefese gelirim yanına. Beni kırdığın aklımın ucundan geçmez. Ne kötü değil mi?

Olmaz dediğin ne varsa hepsi olur. Düşmem dersin düşersin, Şaşmam dersin şaşarsın. Öldüm der durur, Yine de yaşarsın.

Gerçek şu ki dostum; kimse için kendinizi tükettiğinize değmiyor. Ne kadar vefa gösterirseniz o kadar hain oluyor insanlar.

Gönül ne tarafı işaret ederse, beş duyu da eteklerini toplayıp o tarafa gider.

Mükemmel değilim; çillerim var, kollarımda benlerim, yüzümde kırışıklıklar, bacaklarım kalın, ayaklarım büyük ama kalbim temiz. Güzel değilim ama insanım, zengin değilim ama insanım, zayıf ya da ince değilim ama insanım, yüzümdeki lekelerle insanım. Kalbimdeki sevgiyle, dilimdeki güzellikle, kilolarımla ve kalın bacaklarımla insanım. Kadın olmaktan önce ben insanım!

Sen çiçek olup etrafa gülücükler saçmaya söz ver. Toprak olup seni başının üstünde taşıyan bulunur.

Yaşam dediğimiz şey nasıldır bilir misiniz? Dörtte biri güzel vakit geçirdiğimiz anlar, geri kalanı ise o güzel anları anımsamak.

Nasibinde varsa alırsın karıncadan bile ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.

İnsanları anlamak için her gece bir insan daha yaratıyorum kendi başına buyruk ve biraz sığ. Hiç biri dönmüyor yanlışlardan, sonuç hepsi insan görünümlü şeytan.

Minareden düşenin parçası bulunur, bulunur da; Gönülden düşenin parçası bulunmaz

Fazlasıyla dürüstsen, yeterince aşık olmuşsan, saf bir sevgiye sahipsen, kendinden başka hiçbir şeyden korkmuyorsan tamamsın demektir. Artık mutsuz olabilmek için hazırsın.

Ey Gönlümün sol yarısı, Aklıma koydum seni, aklım almadı. Yüreğime bıraktım, sana doymadı

Sadakat parayla satın alınabilecek bir erdem değildir. Ancak gerçekten sevebilen insanların, doğal refleksidir.

Uğruna fedakârlık yapmadığın sevgiyi, yüreğinde taşıyıp da kendine yük etme.

Dostlarını kaybetmek istiyorsan, onlarla para alış verişine gir. Bir dostu kaybetmenin en kısa yolu, onunla ticarettir.

Asıl yar yaradandır, gerisi yaralayandır.

Oyunu kurallarına göre oyna; çalıp çırpmak emeğin hakkına girmek demek.

Tecrübeli satış elemanı arayan mağazalara eski dostlarımın ismini veriyorum. Gerçekten satış konusunda çok tecrübeliler.

Eğer bir kişi size “seni asla affetmeyeceğim” diye çıkışıyorsa, bu cümlenin içinde gizli bir “seni asla unutmayacağım” olduğu görülecektir.

Bir insanın yaşayıp yaşamadığını anlamak istersen, nabzına değil onuruna bak, duruyorsa yaşıyordur.

Bilimin ve sanatın olmadığı yerde, ahlaki kavramlar gelişmez ve insanın değeri olmaz.

Ne kadar zengin olursan ol yiyebileceğin kadar yersin. Testiyi denize daldırsan alabileceği kadar alır, gerisi kalır.

Hangi ağaç bir diğerini ‘yaprakları eğri’ diye dışlar? Hangi balık bir diğerini “farklı yüzüyor” diye yasaklar? İnsan her şeyi bildiğini düşünüp, kendini asla bilemeyecek tek varlıktır.

Günümüzde insanlar, yalnızca fiyatı biliyorlar, değeri değil.

Hep aynı sen olarak kalacağını mı düşünüyorsun. İnsanların neredeyse tamamı değişir. Çoğunlukla asla dönüşmeyeceklerini söyledikleri şeyin kendisi olurlar.

Kadının tahmin ettiği şey erkeğin emin olduğu şeyden daha doğrudur.

Duygularınıza sahip çıkın! Hayatta sahip olabileceğiniz en güzel şey duygularınızla büyüyüp, duygularınızla ölebilmektir.

Bir haksızlık gördüğünüzde müdahale etmezseniz; önce hakkınızı, arkasından da şerefinizi kaybedersiniz.

Herkes ektiğini biçiyor. Bir yaşam seçiyorsun ve seçtiğin yaşamı bedelini ödüyorsun.

Güven ruh gibidir, terk ettiği bedene asla geri dönmez.

Evrendeki en temiz kişi olduğunu savunan insanlar, gerçekte şeytanı bile kandırabilecek kapasiteye sahip olan kişilerdir. Eğer bir insan gerçekten saf ise, bunu dillendirme yoluna gitmez.

Kalp neyle doluysa, dudaklardan o dökülür.

Hayatta ki en büyük ironilerden biri, cahil insanlar garip bir şekilde mutlu iken, bilgili ve sorgulayan insanların ölümüne mutsuz olmasıdır.

Dahiliğin mutlak bir sınırı vardır, aptallığın asla.

Anlamlı 2021 Sözleri

Kendi kafasının içinde yaşayan insanlar için başka biriyle bir ilişkiye başlamak, başka birini yaşamak oldukça zordur. Dünya, insanın kafasında kurduğu kadar büyüktür.

Daha fazla laf sokucu söz görmek için buraya tıklayın.

Güvenmek istiyorsan dön bak seni hayatın boyunca koruyana. On kilitli kapıdan daha güvenilirdir bir babanın evde oluşu.

Kimsenin ardından koşmayın çünkü seven insan yan yana yürür.

Kalbin aynasını gözler olarak kabul eden kişiye sesleniyorum, artık kalbin aynası yok! Kırıp döktüler, gözler de kalpler de kör artık.

Ya kırdığın kalpte sen varsan…

Sevebilen insan için cennet, sade bir mekândan ibaret değildir. Sevdiklerinin yüreğidir.

Kör değilim ama canım istemezse burnumun ucundakini bile görmem.

Eğer bir kadın gözleri yerinden çıkacakmışçasına ağlıyorsa, onu ağlatan adamın başına geleceklerin imzası kadının gözyaşları olacaktır.

Kendine hafızlık yapmayan yavşaklar gelip bana imamlık yapmasın.

Bazı insanlar ne yaşadıklarını, nasıl yaşadıklarını hiçbir zaman anlayamaz. Oysa gerçek anlamda yaşamak istiyorsanız birkaç defa ölmeniz gerekir.

Küfür etmeyi bende sevmiyorum ama şerefsizlik yapana teşekkür edemem.

Hissettiğin çoğu şeyi bildiğini sandığın sözcüklerle açıklığa kavuşturamazsın. Genellikle en yakın anlamı taşıyan sözcüğü tercih edersin, ancak aradığın sözcük aslında farklıdır.

Ben güçsüzüm düşerim ağlarım canım acır yaralarım ve kusurlarım var, sırf bu yüzden insanım. Sıradanım.

Yüreği parçalamaya tek bir söz yeter, fakat paramparça olan yüreği eski haline getirmeye ne bir özür, ne de bir yaşam yeter.

Biz seninle lahmacun arası baklava gibiydik. Ayrı ayrı çok güzeliz ama bir araya gelince bokumsu bişey oluyoruz.

Bazı insanlar yaralandıkları zaman kendilerini iyileştirmek zorundadır. Hiç kimseye yardıma muhtaç olduklarını söyleyemezler, çünkü muhtaçlık bir zincirdir.

Senin kaprislerini çekeceğime zikir çekerim en azından çektikçe sevap haneme işlerim.

İnsanların gerçek yüzlerini göremediğin için kendine kızıyorsun. Ancak onların gerçek yüzleri her zaman yerli yerindedir. Nasıl baktığın ve nasıl gördüğün değil midir bütün olay?

Yüz kere yere düşmüş olayım; başkalarına çelme takan biri olmayacağım. Ben kazanan değil, insan olmak istiyorum.

Çocuklarınıza zengin olmayı değil, mutlu olmayı öğretin. Böylece hayatları boyunca sahip oldukları şeylerin fiyatını değil, kıymetini bilirler.

Bir kadının gözyaşının akmasına sadece soğan değil, bir ‘hıyar’ da neden olabilir.

Dünyayı kara gören insan, herkesi kendisi kadar kötü sanır ve bunun için herkesten nefret eder.

Sen hayata at gözlükleriyle bakmaya devam edersen, birilerinin çüş demesi zoruna gitmesin.

İnançlar hakikat düşmanı olarak yalanlardan daha tehlikelidir.

Bir kedinin kendisini geliştirmesine ne denir 

Unutmа; onu аrtık unuttum demek, bir kez dаhа hаtırlаmаktır аslındа.

Barış Manço’nun laz arkdaşına yazdığı şarkı hangisidir? – Yaz Dostum!

Hatırlanmak; yaşam kadar tatlıysa, unutulmak; ölüm ölüm kadar acıdır.

Yaklaşık 25 yıl önce piyasaya çıkan ve kadın oyuncular tarafından çokça oynanan Türk yapımı oyun hangisidir? Hayallerim 🙂

Aşk bir kadının yaşamının tüm öyküsü, erkeğin ise yalnızca bir serüvenidir.

Mona Lisa tablosunun ne bu kadar çok sevildiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Kadın hiç konuşmuyor abi…

Unutup gülümsemek, hatırlayıp üzülmekten çok daha iyidir.

Aynı hatayı iki kez yapmam ben… En az 5-6 kez yaparım ki iyice emin olayın. Sağlamcı bir yapım vardır benim.

Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır.

Kuaförden çıkan kız öz güven patlaması yaşarken, berberden çıkan erkek eve gitmenin en kısa yolunu arar.

Çok çаlışmаk kederlerini unutmаk için birebirdir.

Adamın biri uyurken sürekli baş ucuna bir bardak su koyuyormuş. Neden ? Çünkü suyun kaldırma kuvveti var.

Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

Bebeğinizin altına yapmasını istemiyorsanız ters çevirin üstüne yapsın.

O kadar güzel gülüyor ki tamam diyorum bu kadar yaşadığım yeter.

Aşk elmayı yemekle başlar ve sonrasında da ayvayı yemekle biter.

İnsanların en çok inandıkları şeyler, en az anladıklarıdır.

Şehirler arası otobüsün mola yerindeki yıkanışı seyretmekten zevk alanlar gelin toplanalım.

Sen benim görmek için, bakmaya gerek bile duymadığım ezberimsin.

Sabahları Adriana Lima gibi Metrobüs durağına gelen o kızlar koltuk kapmaya gelince Kibariye’ye dönüşmeseler iyiler aslında.

Hayatta her zaman gerçekleri savun. Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.

Yeni doğan çocuğa Kamuran adını vermekte nedir? Çocuk resmen hayata 35 yasında başlıyor.

Bir insana tamamen güvendiğinizde iki sonuçtan birini mutlaka elde edersiniz. Ya yaşam boyu dost, ya hayat boyu ders.

Biz küçükken saklambaç oynardık ben herkesi bulurdum.

Ve aşk. Herkesi ona benzetip, Kimseyi onun yerine koyamamaktı.

Yapılan araştırmalara göre; kadınların çoğu 30 yaşına kadar trip 30 yaşından sonra ise terlik atıyor.

Küçük işlere gereğinden çok önem verenler, elinden büyük iş gelmeyenlerdir.

Londra’da uluorta yiyip içenlere oruç tutmuyorsunuz, bari tutana saygınız olsun, ayıp be dedim. Sen de yiyorsun dediler. Ben seferiyim dedim.

Sen hep gülümse ki yüreğinin güzelliği gülüşlerinde canlansın…

Parayla Saadet olur, Merve olur, Hale olur, Jale olur. Parasız en fazla Naciye ne biliyim Hayriye falan olur.

Kötüler, kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.

Bu masalar boş kalmaz gidenin yeri dolar. Vazolara bir şey olmaz sadece çiçekleri solar.

Sen aklım ve kalbim arasında kalan en güzel çaresizliğimsin.

Ayakkabının kahpesi ayağa arkadan vurur.

Ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımız önemlidir.

Eğer bıçağa ihtiyacınız varsa sırtımdakileri kullanabilirsin.

Aşk sevgilim, seni düşlerken saç diplerimin bile terlemesidir.

Tilkiyi cаnındаn eden pаrlаk postudur. İnsаnı cаnındаn eden k*hbe dostudur.

Ne kadar yükselirsen yüksel, uçmayı bilmeyenlere o kadar küçük görünürsün.

Ulaşamadığın kadına kaşar demeyeceksin paşam! Biraz delikanlı olup; bu beni aşar diyeceksin!

Aşk tüm dünya insanları içinde sana tanıdığım ayrıcalıktır.

İki yüzlü insan pazar tezgahı gibidir? Öne iyilerini koyar, arkası hep çürüktür!

İlerde keşke dememek için üç şeyi iyi seçmelisin: Arkadaşını, eşini, işini…

Kral olsan ne yazar senin de gideceğin 2 metre mezar.

Ama ben uyuyamadığım geceleri sana helal etmiyorum.

Hadi kaldır kadehi! Varsa şerefine, yoksa gidişine içelim.

Yüreğinde hissedersen mesafe yoktur.

Bu saatten sonra ben başkasını düşünerek yazarım, sen de üstüne alınarak okursun.

Ben sadece sevmeyi biliyorum, unutmayı öğrenemedim.

Şerefin kadar konuş desem, sonsuza dek susacak insanlar tanıyorum!

Ne çok gülüyorum… İçinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi sanan zayıflara…

Bazı insanlara verebileceğin en büyük değer, isimlerinin baş harfini büyük yazmak olur. Gerisine inanın değmezler.

‘Yan yana’ ayrı yazılır, biz hep ‘sımsıkı’ olalım.

Unutma, sen gitmekle eylem yaparsan, ben unutmakla devrim yaparım.

Sen bile bilemezsin gülüşün ben de kaç bahar eder.

Bir insanın kıyafeti, boyu posu o insanı cemiyete buyur ettirir. Daha sonra ise o insanın konuşmaları, yaptıklarının göstergesi onu cemiyetten yolcu ettirir.

Bir yalan hangi amaçla söylenirse söylensin her zaman en kötü gerçekten daha kötüdür.

Sen şimdi beraber yürüdüğümüz o kadar yolu, tek başına geri dön mü diyorsun?

Uçmak için kuş olmak gerekmiyor. Küçük sevinçler olsun yeter.

Bizi çıkmaza soktular ve yolun açık olsun dediler.

Gittin… Ve solumda kaldın ve soluğumda ve sonumda…

Sevmediğimiz yollara sevdiklerimiz yüzünden düştük.

Ağacın kalitesi özünden, insanın kalitesi sözünden belli olur.

Ve sen sevgili…Her sabah uyandığımda düşündüğüm ilk şey, her gece zihnimde canlanan son şeysin.

Konu ne zaman senden açılsa kapatmaya kıyamıyorum.

Herkes fazlasıyla sevmiş… Ben eksikleriyle sevmiştim oysa!

Affetmek geçmişi değiştirmez ama geleceğin önünü açar.

Dışarıya yağmur, yüreğime hasret, fikrime sen… Ne yapıyorsunuz üçünüz burada…

Fazla büyütme kendini, en fazla sevebildiğim kadarsın; dahası yok.

Gitme sana muhtacım gözümde nursun başımda tacım muhtacım.

Güzeli güzel yapan edeptir, edep ise güzeli sevmeye sebeptir!

Balıkların sevgisini bilir misin? Birbirine dokunamazlar ama sevgilerini hep yüreklerinde hissederler. Bende şimdi sana dokunamıyorum çünkü sen hep yüreğimdesin.

Kime ok atmayı öğrettimse, bir gün beni nişan aldı.

Şimdi yoksun… Seni dilediğim gibi düşünebilirim, tutup elini öpebilirim uzun uzun. Kimseler ayıplamaz beni yokluğunda seni sevdiğimi anlayamazlar ki!

Bazen en sıradan şeyler bile, doğru kişi ile birlikte yapıldığında sıradışı olur.

Uzaklıklar küçük sevgileri yok eder, büyükleri yüceltir. Tıpkı rüzgarın mumu söndürüp ateşi yükselttiği gibi…

Kendini ne kadar büyük görürsen gör. Bende sadece gözümün gördüğü kadarsın.

Sevgimi sadece gökyüzü bilsin, çünkü oranın şahitleri sayılamayacak kadar çok ve sen öyle özelsin ki sana ancak yıldızlar şahitlik yapabilir!

Yorum Yapın

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum yapılmamış.